Jak poznat pravý smaragd a nenapálit se?
Jak poznat pravý smaragd a nenapálit se? Přírodní smaragdy vs. syntetické / laboratorní smaragdy
Dlouhá staletí patří smaragd k nejcennějším drahokamům světa. Věřili tomu lidé již za časů Kleopatry. Na rozdíl od ostatních drahokamů ze základní čtyřky (safír, rubín, diamant) nechybí smaragd v žádných významných královských či korunovačních klenotech světa.
Pro mnohé odborníky je smaragd drahokamem, který má svou „vlastní“ tvář. Jak říká jeden mocný majitel kolumbijských smaragdových dolů: „Když koupíte nebo darujete tento vzácný kámen, nemůže ho mít nikdo jiný na světě. Na planetě totiž nejsou dva totožné smaragdy.“
Proč? Protože smaragd je více než jiné drahokamy typický právě svými vnitřními inkluzemi, dutinkami a drobnými prasklinami, které mu dodávají onu nezaměnitelnost. Proto se mu taky někdy říká „zelený led“. Když si pozorně prohlédnete přírodní led, také v něm vidíte podobné praskliny, nečistoty a dutiny jako ve smaragdu. A proto, když někdo nabízí krásný, tmavě zelený smaragd s dokonalou čistotou, bez volným okem nebo lupou viditelných inkluzí (prasklin, dutin…), musí se mít kupující na pozoru. Pravděpodobně jde o bezcennou cetku nebo laboratorní smaragd. Protože výskyt naprosto čistých, sytě zelených smaragdů je velice vzácný. Kvalitní kolumbijské smaragdy jsou ceněny mnohem výše než diamanty.
Přírodní vs. syntetické / laboratorní smaragdy
Vzhledem k nedostatku dokonalých a čistých smaragdů a z důvodu pořád narůstajících cen, se je lidé snaží vyrábět v umělých podmínkách. Podobně jako diamanty. Snaží se produkovat stejnou kvalitu a dokonalou barvu jakou mají ty nejkrásnější a nejvzácnější smaragdy z kolumbijského regionu Muzo. Proto se můžete potkat s prodejci uměle vytvořených smaragdů, kteří prodávají laboratorní smaragdy s popisem „barva MUZO“.
Vizuálně jsou laboratorní smaragdy volným okem k nerozeznání od pravých TOP kolumbijských smaragdů. Tudíž laik jen těžko rozliší laboratorní smaragd od kvalitního přírodního.
Jak tedy rozeznat laboratorní smaragd? Jasným indikátorem může být cena smaragdu. Maloobchodní cena laboratorního smaragdu se pohybuje v jednotkách tisíc, maximálně do cca 18 tisíc korun za karát (a pořád klesá a klesat bude; obdobně jako klesá cena laboratorních diamantů), u podobného kolumbijského smaragdu to bude minimálně desetinásobek. A protože krásných a dokonalých přírodních nejen smaragdů, ale obecně barevných vzácných kamenů je nedostatek, tak jejich cena neustále roste.
Další jasnou indicií, jak rozeznat laboratorní smaragd od přírodního, je certifikát. Musí být v něm uvedeno, zda se jedná o přírodní nebo laboratorní smaragd! Pokud vám někdo tvrdí opak, buďte obezřetní. Gemolog pod mikroskopem jednoznačně určí, o jaký smaragd se jedná, a uvede to v certifikátu. Například kolumbijské smaragdy mají charakteristické třífázové inkluze, které nelze v laboratorních podmínkách vytvořit. Laboratorní (syntetické) smaragdy se vyrábí dvěma metodami, tzv. z taveniny anebo hydrotermálně z roztoku. Smaragdy vypěstované oběma metodami obsahují typické inkluze, které se liší od přírodních a které gemolog pod mikroskopem vidí!
Index lomu, uvedený v některých certifikátech, je také u přírodních smaragdů jiný než u laboratorních.
Dalším způsobem, jak poznat pravý smaragd, můžou být tzv. kalibrované smaragdy (kameny, které jsou přesně vybroušené do nejčastěji používaných velikostí a tvarů). Pokud vám někdo nabízí dva krásné a naprosto čisté „přírodní“ smaragdy do náušnic o stejné váze a velikosti (kalibrované), buďte opět velmi obezřetní. Kolumbijská kvalitní smaragdová surovina je tak vzácná a drahá, že každý brusič se snaží vybrousit to maximální co lze a nikoli se snažit vejít do žádané a nejvíc na trhu prodávané velikosti a váhy. Kalibrované kolumbijské smaragdy většinou míří na jiné lukrativnější trhy. Ve střední Evropě jsou TOP kalibrované kolumbijské smaragdy kvůli své vysoké ceně téměř neprodejné.
Co dodat závěrem. Tisíckrát doporučované a omílané: nakupujte u prověřených odborníků a prodejců, a bez časové tísně. (Viz článek „Jak se nenapálit při koupi vzácných kamenů?“)
Přejeme vám nákup smaragdů s „color mágico y poderoso“ (s magickou barvou a barvou moci), jak říkají bohatí Kolumbijci.